11 Haziran 2013 Salı

Efsane Beşli / Rise of the Guardians (2012)


'Kara' adıyla tanınan kötü bir ruh insanlığın umutlarını ve inandığı değerleri yok ederek dünyaya hakim olmak için harekete geçince, Kuzey (Noel Baba), Diş Perisi, Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı ve Jack Froust'tan oluşan ölümsüz bekçiler de ona karşı güçlerini birleştirme kararı alırlar. Kara, dünyamızı çepeçevre sarıp insanlığa korku yaymaya başladığında, dünyadaki tüm çocukların umutları, inançları ve hayalleri Efsane Beşli'ye bağlıdır.

Rus Kazak askeri Kuzey, doğa bekçisi Avustralyalı Paskalya Tavşanı, yarı insan, yarı sinek kuşu olan Diş Perisi, güzel rüyaların yaratıcısı Uyku Perisi ve ölümsüz Jack Frost sadece çocukları değil büyükleri de peşlerinden sürükleyecek bir maceraya doğru atılacaklardır...

Yazar William Joyce'un ünlü çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Peter Ramsey üstlenirken filmin orijinal seslendirme kadrosunda Chris Pine, Hugh Jackman, Alec Baldwin, Jude Law ve Isla Fisher isimleri göze çarpıyor.Benim genel olarak beğendiğim bi animasyon oldu..Üzerinde düşünülmeden izlendiğinde gayet güzel ve eğlenceli bi yapım olmuş..Özellikle Yeti'ler ve o kırmızı şapkalı minik cüceler beni çok güldürdüler.. :D


Lakin içten içe hristiyan geleneğindeki bütün hayali karakter ve kahramanların empoze edildiği ve bütün hristiyan çocuklarının mutluluğunun, huzurunun bu inanca bağlıymış gibi gösterildiği bi film olması biraz fazla geldi bana..Hatta çocukların bu kahramanlara inançlarını kaybettiklerinde güçlerini kaybediyo oluşları ve onların kara diyip bizim öcü diye adlandırdığımız karanlık tarafın kazanıyo olması filan baya baya ''yok artık'' dedirtti bana..

Bu yüzden bütün bir film boyunca çocukların bu düşünceye inandırılması temelini gütmesi belki büyükler için değilde çocuklar için biraz problem olabilir diye düşünmedim değil..Neyse ki noel baba haricinde başka bir miti tanımıyor oluşumuz ve animasyonların da aslında çocuklar için değilde büyükler için yapıldığı düşünülürse burdan kurtarıp, ''aa ne fantastik film '' diyip geçiyoruz..


Bütün bunların dışında anlatılan Jack Frost'un hikayesi güzeldi ve insanı sarmalayan bi yapısı vardı diyebilirim..
Kısacası boş vaktiniz varsa ve çoluk çocuk izleyecek bişiler arıyosanız belki iyi bir seçim olabilir..Bol renkli karakterler,eğlenceli görüntüler eşliğinde keyifli vakit geçirtebilir..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...