2 Temmuz 2013 Salı

Mini Bir Dizi : A Young Doctor's Notebook


A Young Doctor’s Notebook, Rus edebiyatının güçlü isimlerinden Mikhail Bulgakov’un mini öykülerinden oluşan kitabı A Country Doctor’s Notebook adlı yarı otobiyografik kitabından uyarlama bir dizi..Toplamda 4 bölümden oluşsa da bölüm süresi 20 dk.yı aşmadığından tercih sebebi sayılabilir..


Ayrıca diziyi izlerken kafa karışıklığı olmasın diye baştan söyleyeyim..Doktorun zaman içindeki değişikliğini bir 1917 senesi birde 1934 seneleri arasında gidip gelerek öğreniyoruz..


Rus devriminin yeni yeni baş gösterdiği 1917 yılında , Moskova üniversitesinin Tıp bölümünden birincilikle mezun olan doktorumuz Vladimir Bomgard zorunlu hizmetini yapmak üzere Rusyanın ücra bir köşesine hastane yöneticisi olarak atanır..Kafasında kariyer planları ve sorumluluk almanın heyecanıyla geldiği bu yerde umduklarının hiçbirini bulamaz..Değişik hastane çalışanlarının yanı sıra,batıl inançları ve değişik isteklerle gelen hastalarla da uğraşmak zorunda kalır..Bunların yanı sıra tüm bu stres ve kendi rahatsızlığı için kullanmaya başladığı morfin doktorun hayatını bambaşka yönlere çeker..

Suya sabuna dokunmadan anlatabildiğim kadarıyla konusu kısaca böyle..Orta yaşlardaki doktorun genç yaşlardaki haline verdiği tavsiyeler ve aralarında geçen konuşmalar diziye renk katan öğelerden..Genç halinin yaptığı yanlışlarla ,yaşlı halinin uğradığı değişiklikler ise çok ilgi çekici..
Neyse ki bu dizide ucu açık ingiliz dizilerinden farklı olarak bu dizide belirli bi son mevcut..
Tek sorun çok kanlı olmasada ilkel şartlarda yapılan ameliyatlar..İzlerken bazı yerlerde gözümü,bazı yerlerde de hem gözümü hem kulağımı kapatmak zorunda kaldım.. :D 

Oyuncu kadrosu da afişten de anlaşılacağı gibi bilindik..Harry Potter filminin yıldızı Daniel Radcliffe doktorun gençlik halini oynarken, Mad Men dizisinin yakışıklı aktörü Jon Hamm ise orta yaşlı hallerini canlandırıyor..

Ayrıca tanıtımlarda tür olarak drama-komedi yazsa da komedi namına çokta bişi beklemeyin derim ben..''Aa ne komikmiş, hihi ne çok güldüm ama'' gibi sözcükler bu diziyi izlerken kullanmak zorunda kalmayacağınız sözcükler olucak, bilginize.. :D

Son olarak izlemek gerekir mi sorusuna yanıtım ise ''hayır''...Bloglarda yazan yazılara aldanıp izlemiş bulundum ben ama bu kadar abarttıkları neydi anlamadım..Böyle mükemmeldi,şöyle muhteşem oynamışlardı,mimikleri harikaydı derken gaza geldim belki ama dizi bittiğinde ''hııı bu muymuş yani izlemesem de olurmuş '' dedim..Haberiniz olsun.. ^______^


2 yorum:

  1. your blog is very lovely and interesting. maybe follow each other? im glad if you visit my blog, too <3 keep in touch!

    xx
    beauthi.blogspot.com

    YanıtlaSil
  2. thanks.. :) im glad you enjoyed.. ^________^

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...