15 Ağustos 2013 Perşembe

İlginç Bir Animasyon : Doğal Kahramanlar / Epic (2013)


Blogu takip edenler artık biliyolar ki iflah olmaz bi animasyon izleyicisiyim ben..
Bu filminde fragmanları haberleri ortalıkta dönmeye başladığında evet dedim,yine süper bişi geliyo.. :)
Konusuna baktığımızda aslında tipik bi iyi-kötü mücadelesini anlatan animasyon Doğal Kahramanlar..Tek fark sadece işlerin doğa üzerinden yürüdüğü ve içten içe doğa ile ilgili verdiği mesaj..Büyülme küçülme hikayesiyle biraz Gülliver biraz Arriety ,doğayla ilgili olduğundan da biraz Tinker Bell karışımı bi animasyon gibi aslında..

Mary Katherine'in babasının doğanın görünmeyen kahramanlarıyla yaptığı araştırma onu hayattan soyutlamış ve bilinmedik bi yerde araştırma yapmaya itmiştir..Lakin bu araştırma ailesiyle arasını açmış ama annesinin ölümünün ardından Mary Katherine babasının yanına dönmek zorunda kalmıştır..

Değiştiğini umduğu şeylerin aynı yerde durduğunu görünce hayal kırıklığına uğrayan M.K (mary katherine) geldiği gibi geri dönmeye çalışırken bi anda babasının araştırmasının yalan diilde gerçek olduğu farkeder..Bu gözle görülemeyen minik yaprak adamlar doğayı ayakta tutup canlığını ve devamlılığına sağlayan askerler gibidir..Yalnız M.K ortaya çıktığı anda orman kraliçesinin ölümüne denk gelince ister istemez olaylara dahil olup yaşamsal döngünün sağlanabilmesi için gerekli olan tomurcuğun taşıma görevini zorla da olsa kabul etmek zorunda kalır..Bu uğurda ormanın kötü yaratıklarıyla ve onların ormanı çürütüp dengeyi bozmakla ilgili olan planlarıyla savaşmak zorunda kalsa da..


Daha önce Stüdyo Ghibli yapımı Arriety (aşırıcılar) filmini izlediniz mi bilmiyorum ama ben izlerken aklıma o film geldi..Onda böyle minik insanlar ve hayatta kalma mücadelesi vardı..İyi- kötü savaşı olmadan..


Görsel açıdan gayet doyurucu olan filmimizde fantastik bi dünya gerçekliğini kabul ettirebilmek için gereken her türlü şey mevcut..Yaprakların aslında gerçekten yaprak olmadığı yada çiçeklerin herhangi bi çiçek olmadığı gibi..

Genel olarak baktığımızda rio ve buz devri gibi ünlü yapımlar çıkaran şirketin yaptığı bu iş görsel olarak gayet iyi ama konu olarak içi tam dolu değil gibi..Tanıtımlarında daha çok beyonce'un adı geçtiğinden değilde daha çok konusu bakımından uzun zamandır beklediğim bi animasyondu ama nedense izlerken bişiler eksik gibi yada boş gibi hissettirmesi tuhaftı.Böyle bi konu ve görsellikle çok daha akılda kalıcı yapabilirken neden böyle üstün körü yapılmış havası sezdim bilemiyorum..Bittiğinde ''harika filmdi,bi kere daha izlemek istiyorum'' değilde daha çok '' hıı,iyi fena değilmiş'' dedirten türden bi animasyondu bence..ki ben film bittiğinde tam olarak bu cümleleri kullandım zaten.. :D


Ayrıca farkettiniz mi bilmiyorum ama disney'in son zamanlarda yaptığı her animasyonun çizimleri özellikle de başrol olanlarınki benzer olmaya başladı..İzlerken Nod neye benziyo diye düşünürken tumblr da bunları gördüm.Tek aklına gelen ben değilmişim demek ki..Bunu en iyi tangled ve bu film karşılaştırmasında görebilirsiniz.. :D
    

Bunların dışında filme dair sevdiğim şeylerde vardı..

Çizimleri,ormanın tasvir ediliş şekli,renkler hepsi capcanlıydı..Herkesin hayalindeki orman gibi..Köy,orman,doğa kavramı şimdilerde kalmadığından ve benimde yaşayamamış olmamdan mütevellit bunu çok sevdim.. :)

Sonraa salyangoz ve sümüklü böceğin halleri çok eğlenceliydi..
O kadar şekerlerdi ki neredeyse film boyunca gözüm hep onları aradı diyebilirim.. :D 

Bizim için önemli olmayan bişeyin doğaya verdiği zarar hakkında bilgilendirmesi ve minikte olsa mesaj vermesi fena değildi..Gerçi farkındalık yaratır mı sanmıyorum ama..Genelde izlediklerimizden diilde yaşadıklarımızdan ders alan bi toplumuz çünkü.. :D

Bunların dışında çoluk çocuk izleyebileceğiniz keyifli vakit geçirtecek türden bi animasyon..

Ama yinede bi buz devri yada bi sevimli canavarlar beklemeyin derim ben..^___^


4 yorum:

 1. Merhabalar;
  Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
  72. takipçiniz benim.
  Bu arada çok hoş bir çekilişim var, muhakkak beklerim :)
  Sevgiler
  http://whiteglaze.blogspot.com
  twitter: @_gamzeahmet_

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim,umarım burda olduğunuz süre boyunca keyifli vakit geçirirsiniz.. ^_____^

   Sil
 2. Epic izlediğim son animasyondu ve yorumlarına kesinlikle katılıyorum kuzum
  3D izlemek için yapılmış bir yapımdı görselliği bu yönde daha aktifti bana göre
  Eh iyiydi diyebildim sadece sonunda bende filmin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle haklısın kuzum..3D oluşunu gözden kaçırmışım bende ama dediğin gibi görselliğe abanıp konuyu pek sallamamışlardı.. :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...